Kalorifer Tesisatı

Kalorifer tesisatı nedir?

Dairenizin ya da işletmenizin istenilen ısı derecesinde kalması için yapılan sistemlerin başında gelir. Kalorifer tesisatı döşenirken projede boru yönleri oldukça dönüşsüz ve kısa olmalıdır. Kalorifer tesisatı çekilirken olabildiğince yapıya uygun (izalasyon, büyüklük vb.) göz önünde bulundurulmalıdır.

Kalorifer tesisatı verimi arttırır mı?

Tesisat kaliteli malzemeler kullanılarak yapılır ve sistem uygun boru çapları ile döşenirse yüksek verimle çalışır. Gaz yakıcı cihazlar evi ısıtmak için yüksek performans göstermesi gerekmez.

Kalorifer tesisatının çeşitleri nelerdir?

  1. Yerden ısıtma sistemi: Özel üretilen boruların işlem yapılacak alana homojen şekilde döşenmesi ile kurulan sistemdir. Radyatör kullanılmaz. Isıtılan suyun kollektör ile dağıtımı yapılır.
  2. Mobil sistem: ısıtılan su kollektöre gelir. Ve buradan hızlı şekilde her bir radyatörün gidiş ve dönüş suyu sağlanmış olur. Tüm radyatörler eşit miktarda ısınmış olur.
  3. Plastik tesisat: sıva altı ve sıva üstü şeklinde uygulanır. Burada hat duruma göre 2 ye 3 ayrılır. Burada sistemde dolaşan su hızlıca kombiye dönüş sağlamazsa en sondaki radyatörlerden yeterli ısı alınamaz. Folyolu ya da kompozit boru kullanmak ısı kaybını azaltacağı için bu sistemler için mutlaka kullanılmalıdır.

 

kalorifer-tesisati
Kalorifer